Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Dangl ako ho nepoznáte. Začínal v televíznej relácii S.O.S., neskôr rozbiehal Partičku. A teraz sa Dano Dangl posúva k veľkým filmom a formátom pre streamingové služby.

Doba streamingová. Zárobky zo streamingu tvoria už stabilný prítok peňazí pre zábavný priemysel. Členovia rebríčka Celebrity 100 už z nových kanálov zarábajú naplno, priamy zisk sa zvýšil zo 177 miliónov na 387 miliónov dolárov.

Dospelý youtuber. Mal o 20 rokov viac, ako je priemerný vek začínajúceho youtubera, a rozbehnutú moderátorskú kariéru, keď sa to rozhodol tiež skúsiť. Vytvoril si tak príležitosť na sebarealizáciu a ďalšie budovanie značky Sajfa, ktorá je jeho životným biznisom.

Úžasné Slovensko. Filip Kulisev 5 rokov fotografoval pozoruhodné prírodné scenérie našej krajiny

Zdieľať článok

Filip Kulisev fotografuje najmä prírodné scenérie a jeho knihy sa predávajú po celom svete. Až vo svojej deviatej publikácii Úžasné Slovensko sa však po prvý raz monotematicky venuje rodnej krajine a jej pozoruhodným miestam.

Zatiaľ najúspešnejšou knihou cestovateľa a fotografa Filipa Kuliseva je Amazing Planet, v ktorej predstavuje 111 najkrajších miest našej planéty. Vyšla v 15 jazykoch a po celom svete sa jej predalo vyše 50-tisíc výtlačkov. „Veľa ľudí sa ma dlhší čas pýtalo, či nespravím už aj knihu o Slovensku,“ vraví Kulisev. „Odkladal som ju aj preto, že viac ako polovicu roka trávim mimo Slovenska. Kniha vznikala dokopy asi päť rokov a intenzívnejšie som sa jej venoval posledné dva roky.“

Rozhodol sa pre formát, ktorý na trhu chýbal. Nechcel žiadnu tučnú a veľkú publikáciu, ale menšiu peknú knižku, ktorá môže slúžiť aj ako prezent.

Ukážka z knihy Úžasné Slovensko.

V knihe predstavuje Slovensko aj prostredníctvom fotografií z vtáčej perspektívy, pri ktorých využíval drony. Takto sa mu podarilo vyfotiť jedinú čriedu zubrov na Slovensku, jazero Morské Oko skryté v lesoch Vihorlatu alebo Domašínsky meander na Váhu, ktorý sa nápadne podobá na jeho slávnejší náprotivok na rieke Colorado v americkom Grand Canyone.

„Nechcel som z knihy vynechať ani najznámejšie turistické lokality, ako sú Vysoké Tatry alebo Slovenský raj, ale snažil som sa ich odfotografovať inak, nie klasicky,“ približuje Kulisev. „A zároveň tiež ukázať aj menej známe prírodné krásy, ako je vodopád a v zime ľadopád Chrastianska šikľavá skala. Menej známy Čabraďský hrad na strednom Slovensku zase ukazuje, že za Machu Picchu netreba cestovať až do Peru.“

Pre Kuliseva však Slovensko nie je len nádherná príroda, ale aj história, ktorá ovplyvňuje naše územie posledné tisícročia. Hradné ruiny, veľkolepé zámky, opustené kláštory či starobylé kostoly. Do publikácie však nefotografoval mestá, výnimkou je len dvojstranová panoráma Bratislavy.

Krásy krajiny sú tematicky rozdelené do troch geografických celkov: Západné, Stredné a Východné Slovensko. Kniha má 108 strán, vychádza v slovenskom aj v anglickom jazyku. Vydáva ju cez svoje vydavateľstvo Amazing Planet a distribúciu zabezpečuje Slovart. Súčasťou limitovanej edície je aj USB kľúč s 20-minútovým filmom, ktorým Filip Kulisev ukazuje Slovensko z inej perspektívy.

Filip Kulisev

Na pulty kníhkupectiev sa knižka dostane začiatkom budúceho mesiaca. Oficiálny krst publikácie sa uskutoční 19. septembra v rámci Svetového kongresu obchodných komôr v Sydney, kde bude Kulisev aj vystavovať svoje fotografie.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk