Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Dolné hony – Seattle – Singapur. Popri materskej dovolenke v časoch krízy dokázala Mária Sztarovics vybudovať B2B marketingovú agentúru Wings4U dostať do celého sveta. Dnes pôsobí v 94 krajinách a medzi jej klientov patria Microsoft, Twitter či Oracle.

New York je môj sen a idem si ho teraz splniť. Martina Drahošová stihla spraviť tento rozhovor ešte pred odchodom do New Yorku. Ako Head of Business Development slovenského startupu ixworx tam chce získať väčších klientov. Rozhodla sa sama, pretože videla, že európsky trh je pre virtuálnu a zmiešanú realitu.

Nemám rada diskusie bez záveru. Spoločnosti Orange je Zuzana Nemečková verná už 16 rokov. V rozhovore členka predstavenstva a obchodná riaditeľka hovorí, že ju práca stále napĺňa, pretože v telekome sa stále niečo mení a prichádzajú rôzne inovácie.

Skôr než dáte výpoveď, zvážte tri veci. (Šéfa, firmu a komunitu)

Zdieľať článok

Ak rozmýšľate, že dáte výpoveď – nerobte to. Aspoň zatiaľ.

Vo svete, ktorý sa mení rýchlo a v ktorom sa každému inému žije podľa vás lepšie než vám, je veľmi ľahké začať uvažovať o tom, že opustíte loď. Ale zmena práce je okrem sťahovania a rozvodu jednou z najstresujúcejších udalostí v živote.

Takže skôr než dáte výpoveď (aj keď popravde urobiť si cvičenie, počas ktorého si jednu len tak napíšete môže pomôcť), dajte si malú výzvu, aby ste lepšie rozumeli, čo vám v práci chýba.  Je to lepší plat? Ak je to tak, uvedomte si, že výskumy ukazujú, že zmena výšky platu nemá skoro žiaden dopad na spokojnosť v práci. Zmena práce kvôli peniazom môže dokonca znížiť vašu motiváciu.

Ale to ste už možno vedeli. Možno hľadáte inú prácu kvôli miliarde ďalších dôvodov, ktoré ovplyvňujú spokojnosť: flexibilita, intelektuálne výzvy, prestíž, jasnejší kariérny postup, dopad na spoločnosť alebo životné prostredie, lepšie dochádzanie alebo lepší manažment či mentoring.

10 znakov, ktoré odhalia, že ste na povýšenie pripravení

Všetky tieto faktory prispievajú k spokojnosti v práci. Ale je veľmi nepravdepodobné, že nájdete spojenie všetkých v jednej pracovnej pozícii. Takže ak poriadne nezvážite, ktorý z nich je pre vás najdôležitejší práve v tejto chvíli, nový job nič nezmení.

Keď si ujasníte, čo vám chýba, možno to nájdete. (Je veľmi ľahké podceňovať veci, ktoré máte na svojej súčasnej práci radi, takže si určite ujasnite pozitíva, ktoré by ste si radi nechali.)

Tu sú tri oblasti, kde môžete hľadať bez toho, aby ste hľadali hneď novú prácu.

Pracovná pozícia

Ľudia odchádzajú od svojich šéfov, nie práce. Je naozaj ťažké mať nad sebou zlého manažéra alebo len takého, s ktorým si nesedíte. Ak necháte niekoho iného, aby prevzal kontrolu nad vaším životným šťastím, je to recept na nespokojnosť.

Na pohovore ste boli šesťkrát – a nakoniec aj tak vzali niekoho zvnútra

Preto sa pozerajte nie na šéfa, ale na svoju prácu. Aké sú vaše úlohy, s kým ešte prichádzate do styku? Aký je dopad vašej práce na tím, firmu alebo komunitu? Možno existujú príležitosti sa niečo nové naučiť, spoznať nových ľudí alebo prispieť k niečomu „väčšiemu“.

Pamätajte, že vášho zamestnávateľa bude stáť dosť úsilia, aby našiel a zaučil vašu náhradu. Takže je pravdepodobné, že sa dohodnete na rozumnom prispôsobení vašich úloh. Napríklad flexibilnejšia práca, home office, stretch assignment alebo zaujímavé školenie.

Vyhoďte z rovnice vášho šéfa a porozmýšľajte nad vašou pozíciou tak, ako je, alebo ako by to mohlo fungovať. Ak tak nájdete niečo, čo vám chýba, ušetríte energiu potrebnú na zmenu práce na niečo iné. Či už v práci alebo mimo nej.

Vo firme

Ak predošlé nepomôže, pozrite sa na vec s nadhľadom. Pozrite sa na viac ako vašu úlohu a tím, rozmýšľajte nad firmou ako celkom. Existujú vo firme iné pracovné skupiny, dobrovoľnícke skupiny či iniciatívy medzi oddeleniami alebo niečo úplne iné? Opýtajte sa šéfa alebo HR.

Mohlo by vám niečo z toho dať networking, výzvu, rôznorodosť alebo impakt, ktorý hľadáte? Alebo ešte všeobecnejšie, dáva vám práca vo vašej firme prestíž, kredibilitu alebo prístup k niečomu, ktorý vám pomáha dostať sa tam, kam chcete? Firemné benefity vám môžu pomôcť zaplniť medzery, ktoré vidíte na súčasnej pozícii, takže možno stojí za to ostať. Plus, čím viac sa zapojíte do firemných aktivít, tým lepšie sú vaše šance na horizontálny posun.

V komunite

Stále nič? Pozrite sa na svoje okolie. Aké dobrovoľnícke projekty, mentoringové príležitosti, startupy, kurzy hľadáte? Zamyslite sa, ako by vám s nimi vedela pomôcť vaša firma.

Spýtajte sa na jej charitatívnu politiku alebo či neprepláca náhodou čas, ktorý strávite dobrovoľníčením. Neprispieva napríklad na kurzy, ktoré by ste mohli absolvovať? Nemá spojenca medzi venture fondami, ktoré sa zaoberajú poradenstvom pre startupy? Nemôžete mať flexibilný pracovný čas alebo si vziať sabatikal, aby ste mohli byť viac s rodinou prípadne sa venovať svojmu hobby?

Každá práca obsahuje mnoho svetlých stránok, z ktorých niektoré ani nie sú priamo spojené s pracovnými aktivitami, ale skôr s benefitami, kredibilitou, alebo prístupom k veciam, ktoré máte radi nad rámec spoločnosti.

Túžba po výpovedi môže byť len prehnanou reakciou na bežný pocit, že vaša práca nie je taká dobrá, ako by mohla byť, či už je to kvôli platu, výzvam, kariére, kvalite života alebo významnosti práce.

Vaša kariéra je maratón, nie šprint. Preskúmajte celú dráhu, aby ste nevynechali občerstvenie, divákov alebo neočakávané prírodné scenérie, ktoré vás posilnia na nasledujúce míle.

Autorka Nell Derick Debevoise píše pre Forbes.com o neziskovkách a dobrovoľníctve.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk