Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Milionár z karbónu. Obchod roka priniesol zakladateľovi a spoluvlastníkovi spoločnosti c2i Patrickovi Hesselovi minimálne 40 miliónov eur.

Top 20 rodinných firiem. Prinášame tretí rebríček najúspešnejších rodinných firiem na Slovensku.

Veľký steakový manuál. Návod, ako si vybrať steak presne podľa vašej chuti.

Neplatí, že konkurencia nikdy nespí. Andrej Kiska ml. a 7 rád ako byť lepší

Zdieľať článok

Dokáže rozpoznať príležitosť. Nájsť spomedzi tisícok startupov ten, do ktorého sa oplatí investovať a priviesť ho k miliónovému exitu. Andrej Kiska mladší je od roku 2015 spoločníkom známeho stredoeurópskeho kapitálového fondu Credo Ventures, ktorý má za sebou niekoľko extrémne úspešných investícií. Napríklad tú do českého startupu Apiary, ktorý začiatkom tohto roka kúpil americký gigant Oracle za niekoľko desiatok miliónov dolárov. Alebo minuloročný predaj startupu Represent americkému výrobcovi oblečenia CustomInk za 100 miliónov dolárov. Prečítajte si sedem rád ako byť lepší od Andreja Kisku.

Prvá rada: Aj málo sa počíta. Pokiaľ budem každý deň pracovať na zlepšení zdravia svojho tela, mysle alebo vzťahov aspoň o 0,1 percenta, už som pokročil. Napriek tomu, že to vyzerá ako nepatrný posun, v kontexte desiatich rokov ide už o poriadny progres. Postupne si týmto zmýšľaním vybudujete growth mindset, schopnosť pracovať na sebe v malom, no pravidelne.

Druhá rada: Denne čítam. Snažím sa každý deň čítať aspoň jednu hodinu. Rezervujem si na čítanie čas popoludní, aj pred spaním. Dokopy mám rozčítaných približne 30 kníh, z toho asi desiatku mám odloženú hneď na nočnom stolíku. Na odporúčania na ďalšiu literatúru natrafím často po ceste do práce, kedy počúvam podcasty o živote zaujímavých ľudí.

Tretia rada: Neplatí, že konkurencia nikdy nespí. Nemyslím si, že na to, aby bol človek úspešný, musí obetovať spánok. Ide o mylný dojem, ktorý môžeme získať z okolia. Avšak spánok je individuálna vec, niekomu stačí 6 hodín, priemerný človek potrebuje 8 hodín spánku, niekto možno 10. Pre mňa platí, že si každý deň doprajem 8,5 – 9 hodín spánku. Práve to mi pomáha robiť kreatívnu prácu a lepšie sa počas dňa koncentrovať. Najlepšie je, pokiaľ si dokážete nastaviť svoju spánkovú rutinu tak, aby ste vstali ešte pred zazvonením budíka.

Štvrtá rada: Nezabúdam na zdravie. Do práce chodím zo zásady peši. Každý týždeň hrávam plážový volejbal. Práve skupinové športy sú dobrým hackom na pohyb kvôli kolektívnej zodpovednosti. No cvičím aj individuálne, každý večer sa venujem desaťminútovému HIIT tréningu (high-intensity interval training, pozn. red.).

Piata rada: Rodina na prvom mieste. Snažím sa chodiť z práce skôr, aby som mohol stráviť každý večer so svojou rodinou. Do šiestej som doma, hodinku sa hrám s dcérou a následne trávim večer spolu s manželkou, napríklad si pozrieme dobrý film alebo ideme niekam na večeru.

Šiesta rada: Radšej písomne. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, snažím sa netelefonovať a väčšinu pracovnej komunikácie riešiť písomne. Práve vďaka tomu dokážem zvládnuť množstvo dennej agendy iba s použitím e-mailového klienta.

Siedma rada: Práca musí baviť. Pokiaľ máte pocit, že pracujete príliš intenzívne a následne potrebujete dlhú dovolenku, nemáte dobre nastavený svoj balans. Podobná asymetria nie je zdraviu prospešná. Preto sa snažím nastaviť si svoju každodennú rutinu tak, aby som nemal pocit, že si od nej potrebujem odpočinúť. Mňa moja práca baví každý deň.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Jana Cedulová
+421 918 639 003
jana.cedulova@bcam.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk