Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Rebríček 25 najbohatších Slovákov. Andrejovi Babišovi ide karta nielen v politike, ale aj v biznise. Najviac z majetku 25 najbohatších Slovákov pripadá práve jemu. Pre drvivú väčšinu členov rebríčka je čoraz dôležitejšie, aby vedeli uspieť nielen doma, ale i v zahraničí.

Raketoví chlapci. Pred tromi rokmi sa stretli technologický vizionár a topmanažér, ktorý zaujal svetových venture investorov. Postupne pribudla vyše desaťmiliónová investícia od prvého miliardára žijúceho na Slovensku a rozbehla sa firma, ktorá sa chce stať jednou z najúspešnejších softvérových spoločností na svete.

Nemám moc. Uplynulý mesiac Andrej Babiš vyhral parlamentné voľby a zrejme bude otvárať dvere budovy českej vlády.

Nehovorte áno, alebo 5 vecí, s ktorými musíte na ceste k úspechu prestať

Zdieľať článok

Síce platí, že bez vytrvalosti nedosiahnete ničo, ale niekedy je umenie s niečím prestať tou najrýchlejší a najinteligentnejšou možnosťou, ako niečo dosiahnuť. Či už ide o neúspešný projekt, nemilovanú prácu alebo nefunkčný vzťah. Prestať s niečím môže byť umením a cnosťou.

Niektorí z nás vedia, kedy odísť, zatiaľ čo iní sa „zaseknú“. Vedieť, kedy prestať, je zručnosť, ktorej sa dá naučiť. Ak máte tendenciu vytrvať pri veciach, aj keď už je dávno jasné, že vaše úsilie neprináša žiadne ovocie, môžete sa naučiť čo s tým. Musíte sa učiť prestať. Život našťastie ponúka veľa príležitostí k takémuto učeniu. S nasledujúcimi piatimi vecami by sme ale mali prestať všetci.

1. Prestaňte čakať, že to, čo robíte stále dookola, zrazu dopadne inak ako predtým

Albert Einstein kedysi poznamenal, že robiť stále dookola to isté a čakať iný výsledok, je šialenstvo. Napriek popularite a jasnozrivosti geniálneho vedca stále existuje veľa ľudí presvedčených, že keď vydržia, nakoniec zistia, že dva a dva je päť. Nie je to žiadna veda – rovnaký prístup prinesie rovnaké výsledky bez ohľadu na to, ako veľmi dúfate v opak. Chcete iné výsledky? Zmeňte prístup – aj keby to malo bolieť.

2. Prestaňte hovoriť „áno“

Každé „áno“ je obchod. Keď na niečo kývnete, niečo iné budete musieť odmietnuť. Potreba prijať nadčas v práci znamená, že odmietate popoludnie s rodinou alebo hodinu v posilňovni. Výskum vedcov z Kalifornskej univerzity v San Franciscu ukázal, že čím horšie sa vám odmieta, tým väčšia je pravdepodobnosť, že zažijete stres, vyhorenie a dokonca aj depresiu.

Povedať „nie“ je pre veľa ľudí veľkou skúškou. Nie je veľmi mocné slovo a mali by ste byť schopní ho vyrieknuť. Keď odmietate, vyhnite sa frázam ako „asi nemôžem“ alebo „no, neviem“. Odmietnutie nového záväzku znamená vyjadrenie úcty voči vašim existujúcim záväzkom a dáva vám možnosť ich úspešne splniť. Keď sa naučíte hovoriť „nie“ sami od seba, bez zbytočných zábran, oslobodíte svoj čas a energiu pre dôležité veci v živote.

3. Prestaňte o sebe pochybovať

Keď hovoríme o úspechu, sebadôvera tu hrá veľkú úlohu. Hewlett-Packard nechal vypracovať zaujímavú štúdiu – analýzu procesu, akým pracovníci v spoločnosti žiadajú o povýšenie. Ukázalo sa, že ženy žiadajú o povýšenie, len ak na sto percent splnia kritériá pre miesto, o ktoré stoja, zatiaľ čo mužom stačilo, keď mali splnených okolo 60 percent.

Výskumníci dospeli k záveru, že jedným z (mnohých) dôvodov, prečo muži dominujú vedúcim úrovniam firmy, je to, že sú ochotní sa uchádzať o viac pozícií ako ženy. Niekedy je sebadôvera tým jediným, čo potrebujete, aby ste sa posunuli ďalej. Ale musíte tomu veriť. Keď o sebe pochybujete, nefunguje to. Falošná sebadôvera žiaduce výsledky nevytvára.

4. Prestaňte odkladať veci

Zmena je ťažká. Zdokonaliť sám seba je ťažké. Vypľuť dušu, aby ste dostali, čo chcete, je ťažké, rovnako ako úsilie, aby veci dopadli dobre. A tak je vždy ľahšie povedať si: Tým sa budem zaoberať zajtra. Problém je, že zajtrajšok nikdy nepríde. Povedať, že to urobíte zajtra, je výhovorka. Buď to v skutočnosti vôbec urobiť nechcete, alebo by ste chceli výsledky bez tvrdej práce, ktorá im predchádza.

5. Prestaňte si myslieť, že všetko nejako dopadne

Je lákavé myslieť si, že všetko nakoniec nejako vyjde, pravda však je, že sa musíte postarať, aby to vyšlo. A to má dôsledky. Nečakajte, že si šéf všimne, že ste zrelý na povýšenie, nečakajte, že na vás kolega prestane presúvať svoje úlohy, keď ste vždy ochotní ich prevziať, a nečakajte, že po vás ľudia prestanú šliapať, keď im to dovolíte. Nie je pravda, že všetko nejako dopadne, musíte byť aktívni a prevziať zodpovednosť sami za seba.

A čo teda s tým?

Sú tucty spôsobov ako rozvinúť svoj plný potenciál. Pochybujeme o sebe, niečo považujeme za príliš ťažké alebo si povieme, že sa tým budeme zaoberať zajtra. Ak chcete uspieť – a mám na mysli naozajstný úspech – nesústreďte sa toľko na to, čo by ste mali robiť, a namiesto toho sa dobre pozrite, s čím by ste mali prestať. Pretože splniť to chce poriadny kus emocionálne inteligencie.

Autor Travis Bradberry píše pre Forbes US o emocionálnej inteligencii výsledkoch lídrov. Tiež spolupracoval na bestselleri Emotional Intelligence 2.0 a spoluzaložil TalentSmart.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk