Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Rebríček 25 najbohatších Slovákov. Andrejovi Babišovi ide karta nielen v politike, ale aj v biznise. Najviac z majetku 25 najbohatších Slovákov pripadá práve jemu. Pre drvivú väčšinu členov rebríčka je čoraz dôležitejšie, aby vedeli uspieť nielen doma, ale i v zahraničí.

Raketoví chlapci. Pred tromi rokmi sa stretli technologický vizionár a topmanažér, ktorý zaujal svetových venture investorov. Postupne pribudla vyše desaťmiliónová investícia od prvého miliardára žijúceho na Slovensku a rozbehla sa firma, ktorá sa chce stať jednou z najúspešnejších softvérových spoločností na svete.

Nemám moc. Uplynulý mesiac Andrej Babiš vyhral parlamentné voľby a zrejme bude otvárať dvere budovy českej vlády.

Z letectva prešla k čajovému biznisu. Teraz zarába státisíce a radí, čo nerobiť

Zdieľať článok

Po štyroch rokoch vo vzdušných silách sa Cindy Collins rozhodla skúsiť niečo flexibilnejšie. Mama troch chlapcov vo veku 6,9 a 12 rokov si vybudovala kariéru pomocou firmy Euphoric Herbals. Tržby za rok 2017 očakáva nad úrovňou 400-tisíc dolárov.

Collins sa k čajom nedostala hneď. Po tom, čo jej skončila služba, chodila na lekcie varenia a stala sa z nej profi cukrárka. Keď bola prvýkrát tehotná, začala sa zaujímať o zdravie a čaje. Neskôr sa stala dulou a veľa sa rozprávala s budúcimi matkami v nemocniciach. Pre svoje klientky robila bylinkové čaje, z ktorých sa stal hit. Dopyt bol hlavne po zmesiach, ktoré pomáhajú dojčiacim matkám.

Dizajn slovenskej právničky si našiel cestu do sveta. Obliekla aj olympionikov

Dnes už predáva aj výživové doplnky a balzamy a dole vám ponúka náhľad do svojej biznis stratégie.

Neobmedzujte sa a nájdite ten správny „domov“ pre váš biznis. Collins začínala na platforme Etsy, no keď firma nabrala na obrátkach, prešla na vlastnú stránku. Využíva však aj platformu BigCommerce. „Len to rástlo a rástlo,“ hovorí. Tržby v roku 2011 boli na úrovni 3200 dolárov, v roku 2016 už 400-tisíc.

Spoznajte cestovnú agentku, ktorá vyberá dovolenky prezidentom

Nenechávajte si všetko pre seba. Outsourcujte. Fľaštičky a nádobky najprv podnikateľka plnila sama alebo s pomocou freelance pomocníkov. Potom sa pozerala po plniacom stroji ale nakoniec sa rozhodla proces plnenia prenechať firme Pure Encapsulation. „Zmenilo nám to úplne podnikanie,“ tvrdí. Konečne stíha.

Outsourcovala aj iné úlohy, ktoré podľa nej iní ľudia zvládajú lepšie ako ona. Napríklad dizajn webu. Má tiež dve part-time asistentky.

Collins začínala s čajmi na podporu mamičiek. Dnes sa biznis rozrástol. Foto: Pexels

Zákaz nudného predaja. Buďte pri propagácii kreatívni. Bez veľkého budgetu na marketing najprv Collins využila sociálne siete. Vytvorila program, v rámci ktorého môžu ľudia, ktorým sa jej produkty páčia, šíriť povedomie o značky na Instagrame. Namiesto toho, aby vyhľadávala ľudí s tisíckami followerov, spolieha sa na tzv. micro-influencerov s pár stovkami followerov. Počas 30 dní propagujú jej produkt a za to získavajú body, vďaka ktorým môžu u nej nakupovať.

Čo má Collins na pláne teraz? Veľkoobchod. „Je to dosť desivé,“ myslí si. „Mám ale zoznam asi sto ľudí, ktorí prejavili záujem, ide o niekoľko skutočne veľkých reťazcov.“

A jej rada pre začiatočníčky? „Začnite v malom a lokálne.“

Autorka Elaine Pofeldt píše pre Forbes.com o malom a strednom podnikaní.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk