Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Dolné hony – Seattle – Singapur. Popri materskej dovolenke v časoch krízy dokázala Mária Sztarovics vybudovať B2B marketingovú agentúru Wings4U dostať do celého sveta. Dnes pôsobí v 94 krajinách a medzi jej klientov patria Microsoft, Twitter či Oracle.

New York je môj sen a idem si ho teraz splniť. Martina Drahošová stihla spraviť tento rozhovor ešte pred odchodom do New Yorku. Ako Head of Business Development slovenského startupu ixworx tam chce získať väčších klientov. Rozhodla sa sama, pretože videla, že európsky trh je pre virtuálnu a zmiešanú realitu.

Nemám rada diskusie bez záveru. Spoločnosti Orange je Zuzana Nemečková verná už 16 rokov. V rozhovore členka predstavenstva a obchodná riaditeľka hovorí, že ju práca stále napĺňa, pretože v telekome sa stále niečo mení a prichádzajú rôzne inovácie.

Ako investovať po prvý raz

Zdieľať článok

Má iba osemnásť. Je prváčkou na vysokej škole, odbor priemyselného dizajnu. Prvýkrát investovala do akcií a podielových fondov ešte pred odchodom zo strednej školy. Trvalo jej to iba päť minút. Bol som na ňu veľmi hrdý.

Za posledné tri roky som mal možnosť rozprávať sa s tromi nováčikmi v investovaní. S dcérou svojho dobrého známeho, ktorú spomínam vyššie a so známymi, ktorým sa podarilo po prvý raz investovať už v dvadsiatke. Jeden z nich predtým nikdy neinvestoval. Ten druhý mal už za sebou investíciu do dôchodkového sporenia (americký plán 403 b), ale žiaden dlhodobý plán na investovanie neriešil. A už vôbec sa nezaoberal otázkou zhodnotenia podielových fondov na svojom dôchodkovom účte.

Tieto konverzácie mi otvorili oči. Snažil som sa vtesnať svoje celoživotné investičné skúsenosti do 20-minútového rozhovoru. Zistil som, že veľa ľudí nemá záujem o rozvíjajúce sa trhy, investičné trusty s realitami (REITs) ani o štandardnú odchýlku. Veľký záujem neprejavujú ani o rozdiely medzi aktívne riadenými investíciami a indexovými fondmi.

Najviac nás zaujíma risk. Ľudia chcú vedieť, aká veľká je šanca, že o svoje peniaze prídu. Je dobré vedieť rozoznať volatilitu, ktorú ako riziko definuje trh, od straty kúpnej schopnosti, ktorú ako riziko označujú inteligentní investori. Hlavne pre začínajúcich investorov nemusí byť takéto rozdelenie vôbec zrejmé.

Dôležité sú tieto štyri veci:

  1. Čas. Investovanie do akcií je dlhodobou záležitosťou. Ak máte pocit, že peniaze budete potrebovať už o pár rokov, držte ich na sporiacom účte s čo najvyšším výnosom. Minimálny časový horizont investovania do akcií je päť rokov. Horizont desiatich rokov je najlepší.
  2. Diverzifikácia. Väčšina investorov by mala mať vo svojom portfóliu širokú škálu investícií. Zvoliť ten správny pomer medzi investovaním do akcií a dlhopisov je najdôležitejšie. Z dlhodobého hľadiska vždy uprednostnite akcie pred dlhopismi.
  3. Poplatky. Aj malé náklady, ktoré sa násobia počas celoživotnej investície, budú mať veľký vplyv na jej celkovú hodnotu. Mýlite sa, ak si myslíte, že 1-percentný poplatok je nízky. Počas celého života vám poľahky uberie z investície státisíce dolárov.
  4. Ľahkosť. Rád študujem investície. Využívam voľne dostupné nástroje na sledovanie investícií a vlastnoručne zhotovené tabuľky, ktoré môžete nájsť aj tu. Väčšina ľudí však nemá záujem tráviť dlhé hodiny spravovaním investícií. Radi investujú spôsobom, ktorý ja volám „Ronco Rotisserie“. Chcú peniaze výhodne investovať a viac sa o investíciu nestarať.

Tu sú tri investičné stratégie pre investorov nováčikov, ktoré spĺňajú všetky z vyššie uvedených kritérií.

3 jednoduché spôsoby ako začať investovať

1. Target Date Retirement Fund (podielový fond, ktorý automaticky upravuje pomer akcií a dlhopisov vo vašom portfóliu podľa vami stanoveného dátumu odchodu do dôchodku). Umožní vám docieliť okamžitú diverzifikáciu už s jedným podielovým fondom. Vaše príspevky sa rozdelia medzi akcie a podielové fondy s dlhopismi. So správnym rozložením vašich investícií si starosti robiť nemusíte. Pomer akcií a dlhopisov sa v cieľových dôchodkových fondoch upravuje s ohľadom na blížiaci sa čas odchodu do dôchodku.

Pre väčšinu investičných plánov počítajúcich s odchodom do dôchodku sú takéto typy fondov už samozrejmosťou. Nie všetky fondy sú však skutočne rovnocenné. Niektoré vás budú stať výrazne viac ako iné. Investičné stratégie sa líšia od jedného fondu k druhému. Sú ale ideálnou platformou pre začiatočníkov.

2. Robotickí poradcovia. Jednou z najlacnejších a cenovo dostupných možností investovania je zautomatizovaný investičný servis, ktorý je viac známy ako „robo advisor“. Stáť vás bude približne 25 bázických bodov, plus cenu za investovanie do ETF (fond obchodovaný na burze). Investorovi už potom stačí len zvoliť správny pomer medzi akciami a dlhopismi. Váš robotický poradca sa postará o zvyšok, vrátane reinvestície dividend a udržovania správneho pomeru medzi akciami a dlhopismi.

Existuje veľa užitočných webových stránok, ktoré poskytujú podobný servis. Vďaka širokému spektru grafov a ľahkej dostupnosti informácií sú skvelým zdrojom vedomostí aj pre začínajúcich investorov. Tu nájdete zoznám tých najpopulárnejších. Dcéra môjho známeho si vybrala WealthFront.

3. Portfólio troch fondov. Posledná možnosť je ideálna pre tých, ktorí sa chcú na spravovaní svojho portfólia podieľať aktívnejšie. Jednoduchý plán rozdeľovania aktív sa skladá iba z troch variant – amerických akcií, zahraničných akcií a amerických dlhopisov. Takéto portfólio je možné implementovať už s tromi podielovými fondmi.

Tu je príklad implementácie podobného investičný plán cez Vanguard s nasledujúcimi fondmi:

  • Vanguard Total Stock Market Index Fund (VTSMX)
  • Vanguard Total International Stock Index Fund (VGTSX)
  • Vanguard Total Bond Market Fund (VBMFX)

Vynikajúci popis investičného plánu nájdete na Bogleheads.org.

Časom získate viac skúseností s investovaním. Možno sa následne rozhodnete zmeniť svoj investičný plán a od vyššie uvedených stratégií sa vzdialite. Vedomosti vám pravdepodobne umožnia zvoliť si aktívnejší prístup.

Uvedené stratégie sú skvelé, ak ste sa práve rozhodli začať s investovaním. Veľmi dobre poslúžia, aj tým, ktorí si dlhodobo volia pasívnejší prístup.

Autor Rob Berger píše pre Forbes.com o investovaní. Založil Doughroller.net – súkromnú finančnú webovú stránku, allcards.com – internetovú stránku o bankovníctve a kreditných kartách, a bezplatný týždenník Dough Roller Money Tips.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk