Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Dolné hony – Seattle – Singapur. Popri materskej dovolenke v časoch krízy dokázala Mária Sztarovics vybudovať B2B marketingovú agentúru Wings4U dostať do celého sveta. Dnes pôsobí v 94 krajinách a medzi jej klientov patria Microsoft, Twitter či Oracle.

New York je môj sen a idem si ho teraz splniť. Martina Drahošová stihla spraviť tento rozhovor ešte pred odchodom do New Yorku. Ako Head of Business Development slovenského startupu ixworx tam chce získať väčších klientov. Rozhodla sa sama, pretože videla, že európsky trh je pre virtuálnu a zmiešanú realitu.

Nemám rada diskusie bez záveru. Spoločnosti Orange je Zuzana Nemečková verná už 16 rokov. V rozhovore členka predstavenstva a obchodná riaditeľka hovorí, že ju práca stále napĺňa, pretože v telekome sa stále niečo mení a prichádzajú rôzne inovácie.

5 dôvodov, prečo nosiť každý deň to isté

Zdieľať článok

Pred pár rokmi som začal vedome nosiť každý deň to isté oblečenie – tmavé tričko a khaki nohavice. Najskôr som začínal s týždňovým experimentom. Chcel som vidieť, čo na to povedia ľudia. A každý deň som sa čudoval, kedy sa už uzve: “Joshua, dosť! Prečo máš opäť to isté?” No keďže nič nehovorili, mohli si to tajne myslieť?

 

A hoci som to robil dobrovoľne, sám som cítil tlak, aby som oblečenie zmenil. Väčšina z nás nie je vytrénovaná vidieť každé ráno ten istý outfit a ja som nebol výnimka.

Spoločenské normy a zvyky ovplyvňujú naše nákupy. Odevné firmy pravidelne ponúkajú sezónne produkty, aby neustále “oživovali” svoje obchody. Choďte do obchodu dnes a o týždeň a možno ho nespoznáte. Garderóbu môžete obmieňať každý mesiac, každú sezónu, každý rok.

Preto som očakával, že každý si hneď všimne môj recyklovaný outfit a bude ma súdiť. Ale po týždni sa o tom nikto nezmienil. A v tom tichu som pocítil oslobodenie.

V skutočnosti sú ľudia takí zaujatí svojimi záležitosťami, že si nevšimnú takéto opakovanie – perfektný príklad toho, čomu sociálni psychológovia hovoria “efekt reflektora”.

Tieto normy možno prelomiť a tak sa oslobodiť od predpokladaných očakávaní. Či už rozmýšľate nad minimalizovaním svojho šatníka, osvojení si nejakej uniformy alebo jednoducho chcete spotrebovávať menej, tu je päť dôvodov, prečo by ste mali vyskúšať tento týždenný experiment:

1. Zbavte sa vyčerpávajúceho rozhodovania.

Rozhodovaniu neunikneme. Dokonca aj v snoch rozmýšľame, čo urobiť ďalej. Každá možnosť nás vyčerpáva. Rozhodnutia s väčšími dôsledkami nám berú viac energie. A keď sme unavení, robíme viac krátkodobých rozhodnutí, ktoré nám prinesú okamžité ocenenie. Hoci to môže vyzerať ako maličkosť, osvojenie si univerzálnejšieho, uniformného odevu nám môže poskytnúť viac rozhodovacej sily do celého dňa.

2. Zistite, v čom vyzeráte dobre a opakujte to.

Odkedy som si osvojil minimalistický životný štýl, vo všetkom som hľadal základy, ktoré by mohli fungovať. Aj v obliekaní. Môj najčastejší outfit týchto dní je dobre sediace čierne tričko a khaki nohavice. Po týždňovom nosení jedného druhu oblečenia som sa otestoval. Bude ma nudiť? Naozaj v tom dobre vyzerám? Zistil som, ktorý odev je pre mňa najdôležitejší. Nájsť svoj “look” môže zabrať nejaký čas, no zistiť, v čom sa cítite sebavedomo a pohodlne, je posilňujúce.

3. Minimalizujte svoj šatník.

Minimalizmus je o zameraní sa na to, na čom najviac záleží. Dá sa veľmi rýchlo adaptovať na rôzne situácie. Za predchádzajúce roky som túto filozofiu aplikoval tak, že som nenahradzoval nepotrebné veci. Pomaly som sa tak zameral na tie najdôležitejšie. Môj šatník je menší a usporiadanejší než bol kedykoľvek predtým. A keď hľadám, čo si obliecť, bez námahy nájdem mojich favoritov.

4. Prijmite večnú módu.

Vážim si kvalitu priateľstva viac než čokoľvek iné. Kvalitu pred kvantitou by som uprednostnil kedykoľvek. Keď ten istý prístup aplikujete na oblečenie, viete zistiť, ktoré kúsky sú pre vás najdôležitejšie. A keď si idete kúpiť nové, predstavte si ich vo svojom šatníku o pár rokov. Budete ich chcieť aj vtedy? Je náročné sledovať trendy, ktoré nám dávajú nekonečné možnosti na míňanie. Namiesto toho sa zamerajte na kvalitu produktov, ktorá by mala vydržať roky, a prípadne na značky, ktoré vás vyzývajú na recykláciu, kým si kúpite niečo nové.

5. Užívajte si menej prania a viac času.

Po týždni som hodil moje tričká a džínsy do prania. Pri menšej spotrebe oblečenia počas týždňa som mal menej prania. A mohol som sa zamerať na to najdôležitejšie: čas s rodinou. Namiesto poldenného prania, sušenia a skladania vecí som sa mohol hrať, čítať a počúvať.

Je viacero príkladov známych ľudí, ktoré majú minimalistický šatník a existujú dobré dôvody, prečo úspešní ľudia nosia každý deň to isté. Steve Jobs bol medzi nimi najväčšou ikonou. Na prezentáciách, konferenciách a tlačových konferenciách mával čierny rolák, modré džínsy a okrúhle okuliare. Nebol úspešný preto, že stále nosil to isté, no ako výnimočne zaneprázdnený človek mal o jedno rozhodovanie menej.

Každodenným nosením rovnakého odevu lepšie zistíte, čo je pre vás dôležité. A rýchlo vám bude jasné, že to nie sú veci, ktoré nosíte.

Joshua Becker píše pre forbes.com o minimalizme v živote. Chce iných inšpirovať, ako menej vlastniť a viac žiť. Je zakladateľ a editor stránky Becoming Minimalist.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk