Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Dolné hony – Seattle – Singapur. Popri materskej dovolenke v časoch krízy dokázala Mária Sztarovics vybudovať B2B marketingovú agentúru Wings4U dostať do celého sveta. Dnes pôsobí v 94 krajinách a medzi jej klientov patria Microsoft, Twitter či Oracle.

New York je môj sen a idem si ho teraz splniť. Martina Drahošová stihla spraviť tento rozhovor ešte pred odchodom do New Yorku. Ako Head of Business Development slovenského startupu ixworx tam chce získať väčších klientov. Rozhodla sa sama, pretože videla, že európsky trh je pre virtuálnu a zmiešanú realitu.

Nemám rada diskusie bez záveru. Spoločnosti Orange je Zuzana Nemečková verná už 16 rokov. V rozhovore členka predstavenstva a obchodná riaditeľka hovorí, že ju práca stále napĺňa, pretože v telekome sa stále niečo mení a prichádzajú rôzne inovácie.

4 spôsoby, ako si vylepšením životopisu zvýšiť šancu pri hľadaní prace

Zdieľať článok

Prezeraním životopisu trávime nie viac ako šesť sekúnd. Našťastie, existuje veľa článkov, ktoré nám radia, ako čo najlepšie týchto šesť sekúnd využiť.

Ponúkam vám pohľad z perspektívy šesťsekundového náborára. Uvedomte si, že aj my máme nad sebou manažérov, šéfov, a samozrejme CEO, ktorí sa na nás pri hľadaní vhodných kandidátov spoliehajú. Stáva sa, že musíme súťažiť s ďalšími náborármi. Odmeny často nezávisia iba od nájdenia toho správneho kandidáta. Rozhodujúce je, aby prácu prijal. Tlak je veľmi veľký.

Pri prezeraní vášho životopisu náborár nehľadá iba potencionálneho kandidáta. Situáciu sa snaží vyhodnotiť komplexne. Chce zistiť, či vás bude vedieť na základe údajov v životopise predať ďalej.

Aby som vám lepšie priblížil svoj názor, ilustrujem ho na malej hre. Predstavte si, že ste manažér, ktorý hľadá do svojho tímu koordinátora pre marketing. Teraz si predstavte, že máte dvoch náborárov, ktorí hľadajú správneho kandidáta. Tých najlepších sa budú snažiť predstaviť v tom najlepšom svetle. Dúfam, že sa vám stále darí so mnou držať krok. Povedzte mi, pre stretnutie s ktorým kandidátom by ste sa rozhodli radšej:

Náborár A: „Môj kandidát študoval marketing a má trojročnú prax v odbore.“

Náborár B: „Moja kandidátka má dvojročnú prax v odbore. Zaviedla marketingovú stratégiu pre sociálne siete, ktorá organizácii zdvojnásobila počet sledujúcich. Spoluprácou na marketingovej kampani pomohla zvýšiť podiel spoločnosti na trhu o 25 percent.“

Druhá možnosť znie oveľa lepšie, však? Náborár B pri svojom opise využil fakty z reálneho života. Skúsenosti kandidáta opísal pútavým príbehom.

Koniec koncov, náborár je iba taký dobrý, ako jeho kandidát. Pozerá sa na váš životopis. Chce vidieť úspech a výsledky. Chce zistiť, ako vás čo najlepšie predať. Hľadá kandidátov, ktorí mu pomôžu vyzerať dobre, a ktorí budú pre spoločnosť predstavovať určitú hodnotu.

Čo to znamená pre vás? Možno je čas na mále úpravy v životopise. Najľahšie a zároveň aj najrýchlejšie je, ak sa na svoj životopis a skúsenosti budete pozerať očami náborára. Spravte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste celý proces zjednodušili. Nezabúdajte na tlak, pod ktorým sú pri výbere sami náborári. Vy musíte dokázať spoločnosti, že práve vás hľadajú do tímu (a to len za šesť sekúnd a možno aj menej).

Vyberte si svoj životopis. Pri tom, ako ho budete znova čítať, sa nezabudnite spýtať tieto otázky:

1. Je pre náborára po prečítaní mojich skúseností a úspechov ľahké ďalej predať môj životopis? 

Ak váš životopis tieto cenné informácie neobsahuje, potom vôbec nespĺňa úlohu, ktorú by mal. Chcete sami seba dobre predať. Najlepšie je spraviť si zoznam všetkých úspechov, ktoré ste počas kariéry dosiahli. Nezabúdajte ani na projekty, na ktorých ste sa podieľali. Pre skromnosť tu nie je priestor. Ak ste boli povýšení už po deviatich mesiacoch, oznámte to a rovnako aj vaše ďalšie úspechy. Ak sa vám podarilo získať pre spoločnosť 50-tisíc nových sledujúcich, presne to uveďte.

2. Hovorí životopis pútavý príbeh o mojom veľkom úspechu? 

Nechceme iba vecné štatistiky a nezáživné čísla. Porozprávať o vlastnom úspechu znamená povedať príbeh o vašich dôležitých triumfoch. A na to potrebuje kontext. Boli ste najlepším manažérom pre regionálny predaj? Výborne, ale nezabúdajte, že vo vašom regióne je ďalších 60 výborných manažérov predaja. Zaviedli ste nový systém práce so zákazníkmi? Uistite sa, že spomeniete, ako ste takýto úspech dosiahli. Napríklad, zvažoval som viacero spôsobov a vybral ten najvhodnejší pre potreby spoločnosti. Alebo sama som uzavrela zmluvu. Ak v krátkosti čitateľovi predstavíte aj pozadie vášho úspechu, bude sa vynímať lepšie.

3. Mám v životopise aj vecné fakty a čísla, ktoré poslúžia ako dôkaz môjho úspechu?

Aj ten najväčší triumf znie lepšie, ak ho vecne podložíte číslami. Ku všetkému, čo stojí za zmienku, nezabudnite pridať aj výsledok alebo číslo. Ak má náborár v rukách niečo, čo môže aj v rýchlosti uchopiť ako dôkaz úspešnej kariéry, pomôže vám to vyniknúť z davu. Silnou zbraňou je, ak cieľ nielen splníte, ale ho o 30-percent prekročíte. Do životopisu si napíšte, „Predajné kvóty som prekročila o 30-percent.“ Ak ste pomohli firme znížiť náklady alebo rýchlejšie dosiahnuť lepšie čísla, konkrétne uveďte váš postup. Nie, „nový dizajn webovej stránky som spravila rýchlejšie,“ oveľa lepšie znie „nový dizajn webovej stránky som spravila s dvojtýždňovým predstihom. Ušetrila som tak firme 5 000 dolárov.“

4. Hľadajú sa kľúčové úspechy v mojom životopise ľahko? 

Vytvorením sekcie „kľúčové úspechy“ pri každej pracovnej skúsenosti, alebo vytvorením jednej veľkej sekcie kľúčových úspechov, ak máte pocit, že vám na papieri nezostáva miesto, poukážete na najcennejšie triumfy vašej kariéry. Dajte pozor a príliš nezahlťte životopis nezáživným obsahom. Slovné spojenie „kľúčové úspechy“ napíšte hrubým písmom. Rovnako efektívne je aj priamo v texte zvýrazniť dôležité fakty. Napríklad, „vytvorila som nový systém fakturácie, ktorý znížil množstvo oneskorených platieb o 25-percent.“

Väčšiu časť životopisu venujte kariérnym úspechom. Tú menšiu každodenným pracovným povinnostiam. Je super, ak manažujete Twitter konto vašej spoločnosti. Ešte lepšie je, ak napíšete, že od okamihu, kedy ste sa začali starať o príspevky a harmonogram, ste počet sledujúcich na Twitteri zdvojnásobil. Pri zavádzaní nového softvéru ste navrhli aj tréningový program pre vašu spoločnosť? To je skvelé, ale ak dodáte, že to viedlo k 100-percentnému zvýšeniu počtu používateľov, bude to ešte lepšie. Pred zrakom náborára sa to rozhodne nestratí.

Musím prezrieť stovky životopisov. Tie, ktoré dobre poukazujú na štatistiky, upútajú moju pozornosť ako prvé. Nie je veľa vecí, ktoré náborára oslovia viac, ako jasne zvýraznené výsledky práce, čísla a kľúčové úspechy. Zamyslite sa nad tými vašimi a upravte ich tak, aby sa pekne vynímali. Váš životopis bude potom určite jedným z top kandidátov. Nikoho nezaujíma, že zodpovedáte za vybavovanie klientskych žiadostí. Ani to, že patríte do environmentálneho klubu, alebo že ste boli členkou sesterstva Phi Beta Kappa. Tvrdo ste pracovali, je čas to všetkým ukázať.

Autorky z The Muse, kariérneho a life-style magazínu sa zameriavajú na podporu mladých žien – profesionálok.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk